Rozmohl se nám tu takový nešvar. Je to plýtvání a odpad, který dusí naši planetu – prozatím jediné místo, které máme k žití.
Podle českého statistického úřadu celá naše republika vyprodukuje za rok bezmála 24 miliónů tun odpadu, z toho většina pochází z firem, průmyslových podniků či zpracovatelského průmyslu. Komunální odpad z toho tvoří tři a čtvrt milionu tuny, přičemž více než 8 milionů tun z tohoto čísla je odpad nebezpečný. Naše republika je na tom ale ještě hodně dobře, většina z nás se naučila třídit základ do barevných kontejnerů. I tak je k nevíře, kolik tašek s odpadem jedna průměrná česká rodina odnese do popelnice za týden. Nemusíte být ihned zero waste. I s malým úsilím se dají dělat velké věci.
Milujte své zbytky! Ze zbytků se dá vařit skvěle, některá jídla jsou přímo tradiční – žemlovka nebo francouzský toast ze staršího pečiva. Šetří nejen naši planetu, ale také vaše peníze. Já každý druhý víkend dělám zeleninový vývar z odřezků – konce mrkví, brokolicový a květákový stonek, odřezky z šalotky a řapíkatého celeru. Každý den přidejte čisté “zbytky” ze zeleniny do sáčku v mrazáku a o víkendu přidejte několik sušených hub a bylinek a uvařte si svůj domácí vývar prakticky zadarmo. Co se týče zbytků jídla obecně, je lepší je samozřejmě vůbec nevytvářet – zkuste si proto jídla plánovat a nakupovat rozumně – více o tomto tématu zde.
Pryč s věcmi na jedno použití. Papírové kuchyňské utěrky nahraďte eko hadříky, na trhu je dnes poměrně široký výběr. Můžete si vybrat ty, které se snadno a rychle rozloží nebo se dají kompostovat, já mám nejradši pratelné tkané utěrky, které jsou vyráběny z recyklovaných materiálů – pořizovací cena zdánlivě vyšší, ale díky opakovanému použití skutečně ušetříte.
Vyzkoušela jsem tyhle a jsou skvělé, ale nejdříve proberte stará bavlněná trika nebo utěrky – skvělý zdroj hadříků po celý dlouhý rok. To samé s houbičkami na nádobí, které dnes také seženete z recyklovaných materiálů nebo 100% přírodní a kompostovatelné lufy, které se prodávají v úpravě na nádobí, na čištění koupelny nebo i zeleniny a ovoce. Pryč jsou také doby, kdy mi maminka do školy balila chleba do papírového ubrousku a igelitového sáčku. Doufám, že každý správný školák má dnes krabičku na svačinu.
Nakupujte bez obalů. Ideálním místem pro pražské je obchod Bezobalu, kde seženete vše sypké a dobré za příznivé ceny. Přijďte sem se svými látkovými pytlíky nebo klidně zavařovačkami a nechte si je naplnit čočkou, fazolemi, cukrem nebo ořechy. Bezobalu navíc nově otevřelo již 3. pobočku pár minut od Flory. Pokud budete v supermarketu chvíli pozorovat nakupující, jak v oddělení ovoce a zeleniny nabírají igelitové sáčky po kilech, pravděpodobně už se na tomto počínání také nebudete chtít podílet. My máme tyto sáčky od firmy Český západ, která zaměstnává ženy ve znevýhodněné životní situaci i známý český Frusack. Osobně doporučuji nakupovat ovozel na trhu nebo v malé zelenině, kde seženete i okurky nebo brokolice bez fólie.
Nekupujte fast-fashion. Pryč jsou také doby, kdy jsem milovala nakupování oblečení a byla jsem touto činností schopná strávit i celé odpoledne. Teď něco kupuji asi dvakrát do roka. Pokud potřebuji něco nového, nejdříve si to třikrát rozmyslím (a většinou mě to přejde) a teprve poté se vydám na nákup – vždy nejdříve do second-handu, kterých obejdu několik, dokud skutečně nenajdu to, co hledám. Pokud potřebuji něco opravdu speciálního, jako třeba šaty na ples nebo šaty svatební, nechám si je ušít nebo koupím od českého návrháře. Své vysněné svatební šaty mám od české designérky, která tvoří pod značkou Mouseep. Pokud hledáte veganskou obuv, zamiřte třeba do Etikbutiku v Praze. Mé veganské-etické kozačky od Wills Vegan Shoes jsou po třech sezónách stále jako nové.
TIP: Pokud vás téma fast fashion zajímá, doporučuji vám knihu Příběh skříně o tom, jak funguje módní průmysl. Pokud vás baví spíše videa, podívejte se na mou oblíbenou YouTuberku Kristen Leo.
Vyrábějte si svou vlastní kosmetiku. Ušetříte výdaje svému účtu, spoustu zbytečné chemie své pleti a mnoho plastových kelímků našim oceánům. Vlastní balzám na rty je klasika, kterou zkoušel už asi každý. Tvořit můžete ale i zubní pastu, šampon a kondicionér, parfém, krém na obličej, tělové máslo nebo peeling. Na internetu najdete spoustu skvělých návodů. Jako obaly použijte kelímky od vypoužívané kosmetiky.
Zredukujte čistící prostředky. V obchodech dnes seženete tisíc druhů saponátů na vše – od podlahy, přes televize až po čistidla na radiátory. Věřte mi, že 99% úklidu zvládnete s octem, sodou bikarbonou a ředěným peroxidem. Popřípadě každý čistič svou ekologickou vegan mutaci – pokud si chcete být jistí, že výrobek nebyl testován na zvířatech, hledejte na obalu logo skákajícího králíčka.
TIP: Pro univerzální domácí čistič smíchejte 1 díl destilované vody, 1 díl vinného octa a několik kapek esenciálního oleje s vaší oblíbenou vůní. Přelijte do rozprašovače a před každým použitím protřepejte. Ideální je na otírání všech povrchů.
Jako dítě mě maminka naučila neopouštět domov bez kapesníku. Dnes bych přidala ještě eko lahev s vodou, vlastní příbor a oběd s sebou. Tím nejmenším, co můžete udělat v baru nebo kavárně, je objednávat pití bez brčka – osobně na to skoro vždy zapomenu a skoro vždy vnitřně exploduji, když dostanu jednu sklenici s limonádou a v ní dvě barevné plastové slámky. Některé podniky už nabízejí brčka bambusová nebo nerezová, ale upřímně – pokud nejste ucintané dítě, jedinec s velmi citlivými zuby nebo osoba s poruchou polykání, brčko opravdu nepotřebujete. V předsíni mám taky nachystaný svůj nakupovací košíček – v něm jsou všechny látkové sáčky, Frusacky, síťovka a několik nerezových boxů například na sušené plody.
Komentáře