SEZÓNA: Co jíst v květnu?

Zatímco duben se nesl ve znamení prvních zelených vlaštovek – kopřivy, medvědího česneku, mladých salátů nebo křupavých domácích klíčků, květen už přináší tu pravou jarní sílu a spoustu výborné české zeleniny.

3. 5. 2021
SDÍLET:
Chřest je výborní j sezónní pochoutka

Chřest – český jarní zeleninový klenot

Abyste si chřest užili v celé své svěží křupavé kráse, je zásadní kupovat ho a zpracovávat opravdu čerstvý, tedy co nejdříve po sklizni. Při delším skladování tento sezónní zázrak uvadá a gumovatí, zároveň se stonek stává více a více dřevantým a chuť začíná postrádat svou příjemnou sladkost. Čerstvost posoudíte nejlépe podle hlaviček – správně by měly být pevně uzavřené a šťavnaté. Starší chřest má hlavičky otevřené a oschlé. Pokud chřest nemůžete zpracovat v den nákupu, skladujte ho v lednici ve vlhké utěrce (podobně jako salát), která zabrání vadnutí a vysychání. Chřest před samotnou tepelnou přípravou oloupejte (u velmi tenkých zelených stonků to nemusí být potřeba) a zbavte koncové dřevité části – v rámci omezení plýtvání vše použijte do zeleninového vývaru. 

Kam s ním?

Kedlubna – nenápadná, ale delikátní zelenina

V květnu jsou na trzích k mání mladé a křehké bulvy s jemnou máslovou chutí. Tradičně se kedlubna doporučovala při žlučníkových obtížích a k podpoře trávení. Podobně jako u chřestu, i kedlubnu se vyplatí zpracovat celou – mladé bulvy není ani potřeba loupat, lístky se zase hodí do salátu (jejich řapíky však bývají docela tuhé, proto opět dobře poslouží jako ingredience do vývaru). Na křupavých kedlubnách si můžete samozřejmě pochutnat i v létě, na podzim a dokonce i v zimě – ideální ke skladování je odrůda zvaná kedlubna gigant, která je obzvlášť oblíbená na českých zahrádkách. Výhodou této obrovské kedlubny je nejen výnos (váha bulvy dosahuje až 5 kilogramů), ale i fakt, že nedřevnatí dlouho po sklizni. 

Kam s ní?

  • zasyrova na chroupačku k pečivu s pomazánkou
  • kedlubnová polévka
  • kedlubnové zelí
  • do zeleninových nebo těstovinových salátů
  • kedlubnové carpaccio
  • zapečená kedlubna plněná směsí z tofu nebo tempehu
  • orestovaná na pánvi s kapkou olivového oleje a špetkou soli podobně jako chřest

Ředkvičky – pikantní nejen sezónní pochoutka

Ředkvičky jsou sice v obchodech k mání po celý rok, ty jarní z trhu nebo ze zahrádky jsou ale prostě nejlepší (a taky mají pořádnou sílu). Čerstvé ředkvičky jsou samozřejmě tvrdé, pevné a křupavé. Ideálně mají i svěží a jasně zelené lístky. Pokud jste je skladovali příliš dlouho a začínají gumovatět – nevyhazujte je! Namočte je v lednici na několik hodin do vody – díky rehydrataci opět získají původní tvar i křupavost a chuti to nijak zásadně neublíží.

Kam s nimi?

  • zasyrova na chroupačku k pečivu s pomazánkou 
  • ředkvičková pomazánka s tofu à la tvarohová
  • do zeleninových, bramborových nebo těstovinových salátů
  • vyzkoušejte i opečené ředkvičky na kapce olivového oleje, podobně jako u chřestu nebo u kedlubny – ředkvičky zcela ztratí svou palčivost a vynikne jejich sladká chuť

Rebarbora – zelenina à la ovoce

Rebarbora je opravdu sezónní rychlovka – sbírá se od poloviny května do poloviny června. Konzumuje se pouze listový řapík, který je třeba vždy tepelně zpracovat a oloupat. Rebarbora je sice tabulkově relativně bohatým zdrojem vápníku, jeho biologická využitelnost je pro lidské tělo však mizivá, a to pro vysoký obsah kyseliny šťavelové. Lidé, kteří mají potíže s tvorbou ledvinových kamenů, by rebarboru neměli konzumovat vůbec.

Kam s ní?

  • rebarboru nikdy nekonzumujte syrovou
  • do koláčů a buchet, nejvděčnejší je kombinace s jahodami
  • jahodovo-rebarborový džem nebo rozvar

TIP: Samozřejmě jsou pořád aktuální i dubnové sezónní pochoutky – mladé kopřivy, lístky medvědího česneku , mladých salátů nebo křupavé domácí klíčky – mrkněte na náš článek na blogu.

Komentáře

Facebook Instagram Youtube

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Souhlasím