Vegansky levně – 10 tipů jak na to

Je stále dost lidí, kteří soucitné stravování považují za posh zábavu těch, kteří na to mají. Dnes tedy pár slov o tom, jak nakupovat levně a zdravě, protože rýže s fazolemi opravdu nejsou vymožeností pro horních deset tisíc.

1. 3. 2019
SDÍLET:
Nákupní košík s ovocem a zeleninou.

1. Na začátku nebuďte zaskočeni

Přechod na rostlinnou stravu může zasáhnout do vašeho rozpočtu. Budete chtít vyzkoušet spoustu nových potravin, které jste dříve běžně nekupovali nebo ani neznali. V receptech objevíte ingredience jako sójový jogurt nebo rostlinný sýr. Ceny těchto produktů se v obchodech se zdravou výživou skutečně pohybují i o několik řádů výše, než jejich živočišné mutace. Pro mě bylo před lety novinkou například tahini, tamari, miso, quinoa nebo oříšková másla. Jakmile se těmito novými potravinami zásobíte a rozhodnete, které se stanou stálicemi ve vaší lednici, výdaje se dostanou opět do normálu. Na druhou stranu ušetříte na veškerých živočišných produktech a obiloviny a luštěniny skutečně patří k nejlevnějším potravinám.

2. Nakupujte ve velkém

Vždy ušetříte, pokud budete nakupovat ořechy, semena a obiloviny ve velkých vícekilových baleních. Ideálním místem je např. Makro nebo bezobalové prodejny, kde šetříte nejen peníze, ale také naši planetu od zbytečných plastů a kovů v obalových materiálech. Pokud bydlíte sami, domluvte se na společných komunitních nákupech ve svém okolí. Pravděpodobně nejpohodlnější je nákup pětikilovek v recy papírových pytlích v eshopu Countylifu – ty vám totiž doručí až ke dveřím kdekoliv v republice.

TIP: Luštěniny kupujte i vařte ve velkém. Přebytek uvařených a zchladlých luštěnin, které nespotřebujete ihned, dejte zmrazit – takto jednou do měsíce uvařím celý pytel čočky, fazolí, hrachu a cizrny a každý večer po práci mám expresní zdroj bílkovin na dosah ruky ve svém mrazáku. Tento způsob šetří nejen peníze, ale i planetu díky omezení spotřeby plechovek. Zmrazením se nemění konzistence luštěnin, takže jsou stále vhodné pro jakýkoli druh úpravy. Pokud chcete urychlit jejich rozmrazení, jednoduše je v sítku propláchněte vroucí vodou.

3. Plánujte

Pár kroků od bytu mám obchod se zdravou výživou Country Life, kam chodím nakupovat velmi ráda a velmi často. Vždy ale se seznamem jen pro dané ingredience a potraviny, protože bez něj skutečně koupím každou raw čokoládu a pražené mandle, které mi přijdou pod ruku. O víkendu také zhodnoťte své zásoby a naplánujte nákup podle jídel, která chcete vařit. Nemusíte psát jídelníčky jako otec Šebek z Pelíšků, ale mít přehled vám vždy ušetří nejen čas, ale i peníze.

4. Oběd s sebou

K plánování patří i malá zásoba jídla s sebou vždy, když na delší dobu opustíte domov. Když má nejlepší kamarádka zkoušela měsíc na rostlinné stravě, ze školy se domů vždy vrátila hodně hladová nebo o nějaký ten peníz lehčí. Jablko nebo oříškovou tyčinku mám s sebou v kabelce vždy, jako oběd skvěle poslouží zbytek jídla ze včerejší večeře.

5. Neplýtvejte a nevyhazujte (nikdy)

Pokud máte radost z naplněné lednice po právě uskutečněném nákupu, naučte se přímo milovat lednici prázdnou. Před každým novým nákupem lednici doopravdy vyprázdněte do poslední jedlé zásoby. Na konci týdne by mnohým lidem pohled na naše ne-zásoby mohl připadat skutečně hodně tristní, ale sami zjistíte, že vařit napůl z ničeho je nejen zábava, ale také cesta k tomu jak více ušetřit a skutečně nic nevyhodit.

TIP: Skvělou večeři pro dva vytvoříte i z půlky cibule, trochu sušeného hrášku, povadlého špenátu a pytlíku těstovin. Jen nezapomeňte být dobře zásobeni všemi suchými ingrediencemi, které se nekazí (luštěniny, obiloviny, sušená rajčata, bylinky apod.).

6. Sezónní a domácí je nejlepší

Nekupujte v zimě „čerstvé“ maliny, borůvky nebo smutná oranžová rajčata. Povětšinu roku nakupuji zeleninu na farmářském trhu, protože supermarket je pro mě zvláštním vakuem, kde neexistují roční období. V zimě, když trhy nejsou, dostávám kvašenou zeleninu od rodičů a konzumujeme hlavně zavařené, sušené a zmražené zásoby ze zahrady – všechny tyto způsoby konzervace potravin si osvojte a zásobte se na období, kdy ceny ovoce a zeleniny míří závratně vysoko.

Setřit peníze však často neznamená šetřit čas. Příprava domácího hummusu, rostlinných mlék nebo oříškových másel vás bude stát mnohem méně peněz, ale o něco více času. Sami zvažte, nakolik si ho ceníte.

7. V jednoduchosti je krása

Domácí hummus, pečená zelenina a ovesná kaše k snídani jsou našimi stálicemi, které jsou levné na přípravu i na suroviny. Základní kombinací je samozřejmě luštěnina s obilovinou. Fazole s rýží, cizrna s bulgurem, čočka s pohankou. Dalšími vhodnými kompletními jídly mohou být:

  • fazolový guláš s žitným chlebem či pšeničnou tortillou
  • celozrnné těstoviny s hráškovým pestem
  • uzené tofu s bulgurovým salátem
  • pita chléb s hummusem
  • fazolové chilli s kukuřicí
  • cizrnové kari s rýží

8. Nekupujte věci s přívlastkem „vegan“

K životu nepotřebujete ani drahé rostlinné sýry, ani veganské alternativy masa za přemrštěnou cenu. Všechny prefabrikované výrobky s „vegan“ etiketou cílící na úzkou cílovou skupinu zákazníků musí být zákonitě drahé. Pokud po těchto specialitách toužíte, raději si je vyrobte doma – oříškové sýry, salámy, nebo nejrůznější sladkosti.

9. Neblázněte se superfoods

smoothie bowl

Máte peníze navíc? Investujte je s radostí do sebe a pořiďte si exotické ingredience dle svého uvážení. Pokud se snažíte ušetřit, věřte, že nepotřebujete spirulinu, chlorellu, macu, acai ani prášek z baobabu. Naučte se jíst lokální „superfoods“, které nepodléhají aktuálním trendům – kroupy, lněné semínko, tuřín, kysané zelí, šípky, rakytník nebo kopřiva – více inspirace najdete v článku 7 superpotravin, které jedly naše babičky.

10. Stanovte si rozpočet

Zapisujte si všechny výdaje za každý jednotlivý nákup. Velmi pravděpodobně odhalíte slabá místa, kdy zbytečně utrácíte – často při jezení venku mimo domov nebo při „hladových“ nákupech po škole nebo po práci, když doma není ani navařeno, ani nakoupeno. Sledování výdajů na papíře má i preventivní psychologický efekt. Velmi pravděpodobně si něco zbytečně nákladného raději odpustíte, jen abyste se vyhnuli zapisování vysoké částky.

Komentáře

Facebook Instagram Youtube

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Souhlasím