Probouzíte se v noci? Máte potíže s usínáním? Jste celý den unavení? Sestravila jsem seznam potravin, které mohou zkvalitnit váš spánek a v boji proti únavě vám pomohou v dlouhodobém časovém horizontu.
Tato Studie Centra pro spánek a cirkadiánní neurobiologii na Univerzitě v Pensylvánii odhalila, že lidé, kteří mají ve své stravě nedostatek alfa-karotenu (méně známý příbuzný jinak populárního beta-karotenu), selenu, kyseliny laurové a vápníku mají potíže s usínáním. Strava chudá například na vitamin D nebo lykopen pak způsobovala obtíže s udržením delšího kvalitního spánku a celkový nedostatek kalorií, sacharidů, vitaminu C, draslíku a nedostatek čisté vody pak mohou za celkovou únavu a nevýkonnost. Sestravila jsem seznam potravin, které jsou danými živinami nadupané a v boji proti únavě vám pomohou v dlouhodobém časovém horizontu.
Ze studie jednoznačně vyplývá, že právě dostatečná konzumace alfa-karotenů je spojena s kvalitním spánkem a hlavně bezproblémovým usínáním. A mrkev je spolu s dýněmi ideálním a velmi bohatým zdrojem. Obsahuje samozřejmě všechny izomery karotenů (také známý beta a gama). Vhodné je podotknout, že syrová mrkev je hůře stravitelná, než vařená. Proto je výtěž karotenů z vařené nebo dušené mrkve až dvojnásobný. Stravitelnost zlepšuje také přídavek kvalitního rostlinného tuku, ve kterém se karotenoidy lépe vstřebávají a rozpouštějí.
TIP: Mrkev nakrájejte na silnější kolečka a dejte vařit do osolené a okyselené vody (použijte kvalitní jablečný ocet nebo šťávu z 1 velkého citronu). Povařte pouze chvíli, ať je mrkev stále pevná na zkus a na poslední minutu přidejte nadrobno pokrájenou lahůdkovou cibulku. Sceďte, dokyselte jablečným octem nebo citronem a promíchejte se lžící lněného či konopného oleje a nejemno nasekanou petrželkou. Salát je skvělý i teplý a velmi osvěžující vychlazený.
Jsou dobrým zdrojem vitaminu D, pokud je před konzumací necháte chvíli odpočívat na slunci. Jeden šálek dušených hub vám navíc zajistí třetinu doporučené denní dávky selenu a bohatou dávku vitaminů z řady B. Hlíva ústřičná a shiitake jsou navíc známými a cennými zdroji beta-glukanů, které podporují náš imunitní systém. Hlíva nejen celkově posiluje imunitní systém, ale upravuje i krevní tlak a cukr v krvi, zamezuje hromadění cholesterolu, příznivě působí při ekzémech a popáleninách. Hlívu lze zakoupit v kapslích jako doplněk stravy, mnohem účinnější však je konzumovat ji čerstvou. A hlavně – můžete si ji vypěstovat i doma.
Ořechy i semínka jsou zdrojem vysoce kvalitních bílkovin, nenasycených tuků a minerálů. Stejně jako ovoce a zelenina obsahují také mnoho fytochemikálií – vysoce aktivních látek, které nás chrání před onemocněním. Para ořechy jsou vůbec nejbohatším zdrojem selenu – jeho nedostatek se obecně podepisuje na oslabení nervové soustavy a znesnadňuje odolávání organismu stresu.
Mandle a vlašské ořechy jsou známé jako zdroje tryptofanu, hořčíku a hlavně melatoninu, který je hormonem našich „vnitřních hodin“ udávajích čas spánku a bdění. Jako ideální denní dávka se udává 5-7 vlašáků denně. Pomohou vám nejen ke kvalitnímu spánku, ale obsahují také ideální poměr omega 3 a omega 6, vitamin E nebo biotin.
Jsou snadno stravitelné a obsahují hořčík, draslík a také tryptofan a vitamin B6. Tryptofan je klíčová aminokyselina potřebná nejen pro uspokojivý spánek (je totiž potřebný k syntéze melatoninu) ale také dobrou náladu (naše tělo si z něj vyrábí i serotonin).
TIP: Hodinu před spaním rozmixujte dvě deci mandlového mléka, lžičku javorového sirupu, jeden menší banán a špetku skořice.
Jsou skvělým zdrojem již zmíněného lykopenu. Jedná se o karotenoid s významným antioxidačním účinkem, důležitý také pro zdravé srdce nebo kosti. Rozhodně nezoufejte, že zrovna není rajčatová sezóna a nekupujte smutná pobledlá rajčátka v supermarketu. Nejvíce lykopenu je totiž obsaženo v kečupech, passatách a rajčatových konzervách. Zatímco starší prameny jednoznačně preferovaly konzumaci syrových rajčat, převládá nyní názor spíše opačný. Lykopen se totiž v těle lépe vstřebává z rajských jablek tepelně upravených a hlavně z pokrmů obsahujících rostlinné oleje a tuky. Mějte tedy vždy doma v zásobě lahev kvalitní 100% rajčatové passaty a konzervu drcených nebo celých rajčat (vše můžete sehnat i v bio kvalitě).
Tofu je díky specifickému procesu srážení vápenatými solemi skvělým zdrojem vápníku. Nejvíce ho na našem trhu obsahuje značka Lunter (jedna kostka tofu obsahuje cca 44% DDD vápníku) a navíc je vyráběno ze sóji vypěstové na Slovensku. Já osobně na tofu nedám dopustit a skutečně ho považuji za superpotravinu: je plné bílkovin, vápníku a je naprosto univerzální.
TIP: Rozmixujte kostku bílého tofu s jedním banánem a trochou mandlového mléka. Dochuťte práškovou vanilkou a rozinkami. Podávejte s nakrájeným banánem a zalité javorovým sirupem.
Nezapomeňte na dostatek čisté vody bez bublin (ne přímo před spaním, močový měchýř chce také odpočívat). V případě náhlé nouze vyzkoušejte teplou bylinkovou koupel, meduňkový nebo kozlíkový čaj, trochu oslazeného mandlového mléka, nebo uklidňující éterické oleje (levandule, heřmánek, jasmín). Dobrou noc!
Komentáře