7 superpotravin, které jedly naše babičky

Acai, prášek z babobabu nebo moringa jsou sice trendy potraviny, ale pro mega dávky vitamínů a antioxidantů opravdu nemusíte daleko za hranice vlastní zahrady.

28. 2. 2019
SDÍLET:

1. Tuřín (slovensky kvak)

Tuřín má dlouhou historii a u nás se vždy používal hlavně jako příloha. Tuřínové zelí, pečené hranolky nebo prívarok. Má jemně pikantní chuť na půli cesty mezi kedlubnou a křenem. Větší, masité bulvy tuřínu chutnají skvěle pokrájené na kostky a orestované na olivovém oleji lehounce dozlatova a dodušené s kapkou bílého vína a bylinkami.

Tuřín dokonce použila Michelle Obama jako zeleninovou rumba kouli ve svém videu propagující zdravou stravu.

TIP: Tuřínová pomazánka nabitá vitaminem C. Najemno nastrouhaný tuřín osolíme a vymačkáme přebytečnou vodu. Dochutíme pepřem, citronovou šťávou, popřípadě ještě solí a smícháme se sojanézou. Nakonec vmícháme nadrobno posekané vlašské ořechy. Chutná podobně jako celerová pomazánka, skvělá je s čerstvým pečivem.

2. Kysané zelí

Dnes je moderní hlavně výroba kvašené zeleniny pickles, ale kysané zelí bylo odedávna skvělým zdrojem vitaminu C a probiotik pro správnou funkci střev. Doplní však i hořčík, železo, zinek, fosfor, draslík nebo vápník. Nejlepší je domácí, u nás se dělá před každou zimou. Pokud kupujete s supermarketu nebo zdravé výživě, vždy vybírejte nepasterované, ve kterém jsou zachovány všechny cenné látky (seženete i na farmářských trzích).

TIP: Salát z kysaného zelí. Smíchejte 1:1:1 posekané kysané zelí, nastrounahou mrkev a jablka na tenké nudličky. Přidejte lžičku rozemletého lněného semínka, lžičku loupaného konopného semínka a lžičku konopného oleje. Případně dochuťe solí a pepřem.

3. Křížaly

Sušené ovoce je všeobecně stále velmi populární, ale dnes kupujeme hlavně rozinky z Íránu nebo brusinky z Kanady. Přitom sušená jablka nebo hrušky jsou velmi zdravé a pokud máte vlastní ovocné stromy, tak prakticky zadarmo. Jinak seženete křížaly v sezoně na farmářských trzích nebo v každé obyčejné Jednotě. Rozemleté sušené hrušky (aneb „pracharanda „) se tradičně používají k plnění koláčů a buchet nebo třeba na posypání škubánků či ovesné kaše. Nejlepší ze všeho ale je jen tak křížaly žvýkat a zapíjet je třeba jablkovým čajem se skořicí. Jsou skvělým zdrojem rychlých sacharidů i vlákniny, nic neváží a jsou velmi skladné.

TIP: Tradičně se jablečné kroužky sušily navlečené na niti, můžete sušit v troubě, ale nejlepší je pomalé sušení v sušičce do 40°C.

4. Šípky

šípky na šípkovém keři

Z šípků se již dlouho připravuje čaj, marmeláda i víno. Obsahují vitamín C v opravdu silné koncentraci: 200 až 500 mg vitaminu C ve 100 g dužniny. Vězte ale, že část se zoxiduje při sušení, část se zničí vysokou teplotou a ze zbylého obsahu do louhovaného čaje přejde cca 40% vitaminu C. Proto popíjejte šípkový čaj ideálně pravidelně. Dále však obsahují draslík, hořčík i množství karotenů. Magdalena D. Rettigová šípky zavařovala do cukru s kořením, sehnat se dá také olej ze semínek.

TIP: Šípkový čaj se nevaří, ale louhuje. Drcené šípky zalijte vlažnou vodou a nechte stát 8 až 12 hodin. Získaný nálev přeceďte přes plátno a v případě potřeby jen lehce přihřejte v hrnci.

5. Bobulovité ovoce

borůvky v cedníku na bílém pozadí

Dr. Gregger, známý propagátor rostlinné stravy a autor populární knihy Jak nezemřít, doporučuje konzumovat bobulovité ovoce každý den – alespoň půl šálku mraženého či čerstvého či 1/4 šálku sušeného. V porovnání například s jablky, banány či jiným ovocem je totiž jejich antioxidační síla přibližně desetinásobná. Díky podpoře imunitního systému jsou účinné v prevenci banálních i velmi závažných onemocnění – jako je rakovina nebo nemoci srdce.

6. Rakytník

Další léčivá bobule, opět plná vitaminu C. Rakytník má i velmi silné antibakteriální účinky. Populární jsou rakytníkové šťávy, sirupy, nebo rakytníkový olej. Podstatnou vlastností rakytníku je schopnost přispívat k regeneraci poškozených tkání zevně (popáleniny, omrzliny, ekzémy) i vnitřně (záněty jícnu, vředy žaludku a dvanáctníku, nemoci tlustého střeva).

TIP: Šťávy a sirupy bývají sice velmi chutné, ale často plné cukru, protože plody samotné jsou velmi kyselé. Proto raději čerstvé plody odšťavněte (postačí jeden šálek bobulí) s několika sladkými jablky a vypijte jako osvěžující fresh.

7. Kopřiva

kopřiva

Jezte je, pijte je, koupejte se s nimi, nasušte je a pokud jich bude opravdu moc, zužitkujte je do kompostu a pohnojte s nimi zahradu. Kopřiva má tu smůlu, že nemá reklamu a dobrý marketing (jako třeba zelený ječmen). Dobře pro vás, pokud chcete ušetřit. Kopřiva je jednou z nejléčivějších planých bylin, ale dnes ji používá už jen málo lidí. Používá se čaj, tinktura, v kuchyni tradičně na špenát. Je plná chlorofylu, železa, hořčíku a je ideálním bojovníkem proti únavě.

Komentáře

Facebook Instagram Youtube

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Souhlasím