Klíčení je skvělý způsob, jak přivolat domů jaro. Ale jak klíčit? Co klíčit? A co k tomu budu potřebovat? O tomhle všem si dneska řekneme víc.
Klíčení je skvělý způsob, jak přivolat domů jaro. A u nás doma už poctivě klíčíme pár let – tedy, ne že my klíčíme, ale klíčíme naše oblíbené mungo, pohanku, nebo třeba čočku. Řeřicha je samozřejmostí už od nepaměti, tento rok jsem navíc propadla ředkvičce a brokolici – tyhle klíčky jsou pořádně pikantní a sluší každému salátu nebo chlebu s pomazánkou.
V každém semínku najdeme celý balík živin, vitamínů a minerálů pro celou novou rostlinku. Díky tomu jsou klíčky takovou skromnou a nenápadnou, ale opravdu silnou superpotravinou – na velmi malé ploše nabídnou mnoho cenných látek pro naše zdraví.
Z luštěnin je pravděpodobně nejznámější a nejoblíbenější fazole mungo, vhodné jsou ale všechny malé druhy – červená, zelená i černá čočka, fazolky adzuki a cizrna. Klíčit se samozřejmě daji i obiloviny – nám se velmi osvědčil kamut, oves a ječmen. Velmi oblíbená je také vojtěška (alfa-alfa sprouts). Mezi mé nejoblíbenější klíčky momentálně patří hořčice, ředkvička a brokolice, a to díky jejich velmi pikantní a osvěžující chuti.
Výbornou zkušenost mám také s pohankou, která díky se díky své jemné oříškové chuti výborně hodí i do ovocných salátů. Ze semínek mám nejraději slunečnici, která je po naklíčení doslova delikátní.
Semínka a zrna ke klíčení v BIO kvalitě kupujeme hlavně na Grizly.cz, kde mají na potřeby pro klíčení vyhrazenou celou sólo kategorii. Dobře ale pořídíte prakticky v každé zdravé výživě.
Neklíčíme velké druhy fazolí, protože samotný proces klíčení není dostatečný pro zajištění jejich stravitelnosti. Velké fazole (jako je fazole bílá nebo červená ledvina) je potřeba několik hodin máčet a poté uvařit, jinak jsou nestravitelné a ve velkém množství mohou být až toxické.
Naklíčit se nám nepodaří loupané a půlené luštěniny (často se takto prodává červená čočka nebo žlutý hrách). Výjimkou je již zmíněná slunečnice, která naklíčí loupaná bez problému. Zásadně neklíčíme ani semena určená k výsevu – bývají chemicky ošetřena. Ke klíčení naopak vybíráme luštěniny, obiloviny a semena v BIO kvalitě.
Zbytečně komplikované je klíčení semen, které po namočení tvoří sliz – len a chia. Tento sliz se obtížně proplachuje, při klíčení na vatě se do něj zase zachytávají nečistoty.
Obecný postup pro klíčení je v zásadě stejný pro všechny luštěniny, obiloviny i semena.
Pravidelné proplachování a dodržení hygienických zásad je u klíčení naprostý základ. Rizikem při klíčení je možnost snadného růstu a rozmnožení plísní. Proto proplachujeme několikrát denně a hotové klíčky spotřebujeme nejpozději do 72 hodin. Nikdy nekupujeme klíčky ze supermarketu, kde je vysoké riziko kontaminace mikroorganismy.
Klíčky jsou výborné jen tak do salátu, já je mám nejradši na chleba s pomazánkou nebo do polévky. Hodí se ale jako křupavý a svěží posyp na jakékoliv jídlo. Hlavní roli si zahrály třeba v tomhle receptu na čočkový dhál. Některé klíčky doporučuji krátce tepelně upravit – vhodné je to například u cizrny, která je po naklíčení stále poměrně tvrdá a a pro některé jedince obtížně stravitelná.
PRO TIP: Můžete si vytvořit svůj klíčící super-mix smícháním semen či zrn podobné velikosti, popřípadě si takový mix zakoupit už hotový. Na Grizly.cz najdete několik již hotových mixů – za sebe doporučuji mix tří druhů ředkví.
Tento článek obsahuje affiliate odkazy na web Grizly.cz, se kterým spolupracuji. V jejich magazínu najdete mé články o zdravé rostlinné stravě a veganské recepty.
Komentáře